Spoiler alert - je to dlouhé, holt to píše bývalý NR... 

Podívat se, jak to funguje jinde než u nás, je něco, co mi v #myESNcareer chybělo. Ono si můžete číst ty reporty na CNR mailing listu nebo na wiki, kde vám každá země řekne, v čem je dobrá a co jí naopak nejde, ale není to to stejné jako to zažít na vlastní kůži. Dlouho jsem se na nějakou zahraniční platformu chtěla podívat, ale bohužel mi to nedovoloval čas nebo finance. Když jsem ale viděla, že ESN Denmark hledá chaira na jejich nadcházející národní platformu v Kodani, nebylo o čem přemýšlet. Do Kodaně jsem se chtěla podívat již dlouho a zkušenost s chairováním jsem si na CNR Malta moc užila a věděla, že si to chci ještě znovu vyzkoušet.​

Jelikož jsem byla na tuto pozici jediný kandidát, nebylo co řešit ani ze strany Dánska. Následně jsem se také dozvěděla, že se mnou pojede Zdenda, můj bývalý NR supporter a bude tam prezentovat o Mov’in Europe. Dala jsem se do kontaktu s Národním boardem, později s OC a řešili jsme, jak sestavit agendu a záležitosti kolem organizace. Hned na úvod by bylo dobré říci, že ESN Denmark se od nás značně odlišuje. Na ESN poměry patří mezi nejmenší země, mají pouhých 6 sekcí. Prochází si podobnými problémy jako ostatní severské země a to, že je v nich jednak hodně dlouhá tradice tzv. student unions, takže se místní studenti hodně angažují v nich a univerzity jsou zvyklé podporovat je. Druhým rysem je fakt, že seveřané jsou dost uzavření a rádi zůstávají ve svých přátelských a rodinných kruzích. Pokud tedy v dánském ESNku najdete nějaké Dány (a že to v Národním boardu nebude), tak jsou to většinou ti, co někde vycestovali, mají rozšířené obzory a jsou tak více mezinárodní. Národní board celý rok funguje jen v 5 lidech ze 7 – chybí jim Web Project Administrator a Board Secretary. ESN Denmark má dost silnou spolupráci se svými buddy countries Norskem a Švédskem a tradičně spolu organizují Sea Battle, nicméně na mezinárodní úrovni tolik vidět nejsou. Je pravda, že mají 4 Eduk8ery a jejich členka je Main chair Finance Committee, ale jinak o nich zase tak moc neuslyšíte a mezinárodní eventy skoro vůbec nepořádají. V neposlední řadě je v Dánsku hodně draho, v Kodani o to více, takže mělo OC (která se střídají na roční bázi) dost problém celou platformu vůbec zorganizovat. Nakonec se jim to povedlo, většina účastníků bydlela v hostelu, pár nás bydlelo na bytě -např. já s národním boardem Dánska. Ale například jsme neměli jmenovky a vyřešilo se to seznamovací hrou, kde jsme se měli navzájem na ty visačky nakreslit.

Tak to tak na okraj. Jak ale ta platforma vypadala a jaké je to ji chairovat? Dánské sekce nejsou nijak útočné a extrémně aktivní (ačkoli jsem slyšela dost často o opaku, že dokážou být opravdu zlé), a tak pro mne chairování nepředstavovalo větší výzvu. Samozřejmě jsem se někdy ztrácela v jejich procedurách i po přečtení Stanov nebo Jednacího řádu, protože jsem zjistila, že – ok, je to tam napsané, ale oni to tak nedělají. Největší debata se strhla kolem membership fee ESN International. Podle současného návrhu, který má jít na hlasování AGM (pokud se do té doby nezmění), se má dánským sekcím zvýšit členský poplatek z 60 na150EUR za jeden rok, s čímž sekce samozřejmě nesouhlasily. Ale ani tady na sebe sekce nebyly agresivní a všichni se snažili o konstruktivní dialog. A jinak ta platforma probíhala takřka jak u nás, velikostí se podobala naší malé, ale obsahově velké, jelikož tam byly jak prezentace, tak workshopy. Ty vedli hlavně zahraniční hosté, kterých bylo na Dánsko rekordních 11. Kandidáty do národního boardu ale řešila každá sekce sama v hloučcích v jedné místnosti bez přítomnosti kandidátů, takže žádná veřejná debata jako u nás neproběhla. Ale na závěr už nějaká kritika přišla, a to v tom, že jsme neumožnili sekcím dát veřejně feedback (v minulosti se to totiž údajně vždy stočil k slzám), i když jsme se na tom předtím domluvili, ale holt nastal komunikační šum.

Chairovat zahraniční platformu (anebo alespoň se jí účastnit) bych rozhodně doporučila každému. Tato zkušenost mě neskutečně obohatila – měla jsem možnost úzce komunikovat s jiným národním boardem a vidět, jak pracují oni, podívat se na to, jak fungují a přemýšlí jiné sekce, jaké věci dělají stejně nebo jinak než my. A opět mi to připomnělo, jak je ESN Czech Republic vyspělá a skvělá země.

 

Andrea Bittnerová