TRAIN IT! je vzdělávací akce pořádaná pod hlavičkou ESN CZ. Tento event je určený členům sekcí, kteří chtějí zlepšit své soft skills v oblastech jako jsou: komunikace, motivace, projektové řízení atd. Témata jsou vybírána tak, aby reflektovala skutečné potřeby sekcí a klade se důraz na to, aby byl trénink prospěšný účastníkům nejen v osobní rovině, ale také v rámci ESN.

TRAIN IT! Summer 2017 proběhl v termínu 18. - 20. srpna 2017 v malé vesnici Moraveč v oblasti kopcovité Vysočiny. Jednalo se o úplně první letní edici, která byla tematicky zasazena do kempového prostředí připomínajícího letní dětské tábory. Celých 20 účastníků z České Republiky, Slovenska, Portugalska a USA se sjelo na Vysočinu za účelem zlepšení svých schopností a znalostí v tématech leadershipu a komunikace. 

Ani nečekaná nehoda na D1 nás nezastavila v rozvoji a zatímco naši trenéři se seznamovali s kolemstojícími řidiči na dálnici, my jsme se seznamovali s účastníky v bazénu. Po rychlé úpravě programu došlo na tradiční páteční seznamovací hry a po příjezdu trenérů, začala náročná večerní šifrovačka, kterou si pro účastníky připravil Lukáš Hochmann (IC CUNI), člen OC týmu zodpovědný za večerní program. No a aby těch katastrof v první večer nebylo málo, tak nám v kempu vybouchl kotel, takže hrozilo, že budeme celý víkend bez teplé vody a kolem půlnoci se přihnala šílená bouře, kterou hasiči odklízeli ještě týden potom. Naštěstí se nikomu nic nestalo a v sobotu jsme mohli začít s našimi tracky “Young Leaders - step up!” a “Communication Boot Camp”.

Již podruhé v historii TRAIN IT! byl jeden z tracků v angličtině, a to pod vedením trenérů z Filipín. Anj a Kevin pracují a studují v Praze a mají mnoho zkušeností s leadershipem z organizací na Filipínách. Jejich track Young Leaders - step up! byl určen všem, kteří se bojí vystoupit z řady a převzít zodpovědnost.
Druhý track Communication Boot Camp vedla dvojice složená z psycholožky Markéty Pešoutové, členky České asociaci studentů psychologie (ČASP) a trenérky z European federation of Psychology Students’ Association (EFPSA) a technického projektového manažera a bývalého presidenta ESN CZ Vojtěcha Veselého, který se nebojí žádné výzvy! Celá sobota byla věnována osmihodinovému intenzivnímu tréninku a byla zakončena noční hrou s následným opékáním buřtů u táborového ohně.
 
Nedělní dopoledne patřilo shrnutí a uzavření tracků a zhodnocení přínosu celé akce. Pokud si stále nedokážete představit, jak takový TRAIN IT! ve skutečnosti vypadá, tak to vám přiblíží právě Vojtěch Veselý: 

“Zapomeňte na školu, přednášky a ‘workshopy’, které jste dosud zažili. Tohle je TRAIN IT! Tady se neučí, tady se trénuje. Bez projektoru, bez nekonečných monologů, bez lavic. Místo toho vás čekají interakce, vyzkoušení všeho ‘na sobě’ a bezpečná, přátelská atmosféra. Po druhém TRAIN IT! v roli trainera můžu říct: ‘Nejde o téma, jde o lidi.’ Trainers to rozpohybují a všichni společně si najdou to, co potřebují, aby ovládli jakékoliv téma. A není lepší způsob, než osobní zkušenost, protože sice se hodně informací dozvíte z flipchartů a od trainera, ale nejvíc se naučíte tím, že si to zkusíte a zažijete, jak si to samé zkouší ostatní. Ty momenty, kdy si účastníci přišli na principy nenásilné komunikace, aktivního naslouchání a zpětné vazby sami, se mi vryly do paměti navždy.”

“Celá akce se moc povedla, na čemž mají zásluhu nejen trenéři, ale také Moni s Lukášem, kteří to celé zorganizovali, a všichni účastníci, kteří se postarali o skvělou atmosféru a přinášeli skutečnou hodnotu debriefingům jednotlivých částí.” - Michael Hartman, President ESN CZ

Pokud u něčeho takového chcete být příště, tak si červeně zapiště termín příštího TRAIN IT!. Ten se bude konat 27. - 29. října 2018 v Podhradí u Ledče n. Sázavou.

 

Těšíme se na Vás!

Monika Lazarová