Winter Is Coming – takové bylo téma Slovenské národní platformy, která kromě všech slovenských sekcí přilákala i mnoho ESNerů z České republiky. Poslední listopadový víkend (24. - 26. 11. 2017) jsme se všichni sešli v severo slovenské Žilině, abychom se dozvěděli, co je v ESN Slovakia nového a společně si užili předvánoční atmosféru. Organizační tým z místní sekce ESN UNIZA pro nás zajistil prostory na Žilinské univerzitě, kde se odehrávala formální část programu. 

Platforma byla v pátek odpoledne zahájena sekčními, národními a mezinárodními updaty, pozvánkou na AGM Costa Brava 2018 a první den byl poté zakončen teambuildingem v centru města, kde jsme si zahráli bowling, šipky a kulečník. 

Po večerním social programu přišla v sobotu ráno na řadu prezentace o ESN CZ a ISC VUT Brno. Tato česká sekce vyslala nezvykle vysoký počet členů – 8, čímž se stala druhou nejpočetnější sekcí celé platformy. Zbytek dne jsme strávili na plenárkách, small sessions a workshopech. ​
    
Během plenárek jsme kromě zajímavých prezentací slyšeli report z CEP Vilnius 2017 a mnoha dalších eventů, které se konaly od poslední národní platformy. Small session bylo kvůli velkému počtu nováčků rozděleno na dvě části (ESN for newbies a ESN for expirienced members), díky čemuž měli méně zkušení účastníci možnost dozvědět se více informací o fungování ESN a o jednotlivých projektech a committees. Jedním z hlavních bodů dne byla prezentace ESN review, které bude jedním z témat nadcházejícího AGM. Po vyčerpávajících dvou hodinách, kdy probíhala diskuze nad jednotlivými body, kterými se ESN review zabývá, jsme uvítali odpočinek na workshopech, které zakončili sobotní program.

Po večeři se část z nás vydala do studentského kina na promítání filmu Frozen, kde česká delegace zazářila tematickými kostýmy, zatímco někteří se rozhodli jít prozkoumat historické centrum města a vánoční trhy na hlavním náměstí.

Poslední den platformy jsme mohli s ostatními sdílet naše zkušenosti a získat inspiraci během Meet Your Colleagues Meetings a účastnit se dalších zajímavých workshopů např. na téma Public Speaking nebo Time Managment. V rámci závěrečného hlasování byl do pozice Čestného prezidenta ESN Slovakia jednohlasně zvolen Martin Schön. Během platformy byla také odhlasována změna cen ESN cards a změny ve vnitřním pořádku, které se týkaly zániku sekce a vyloučení členů z National Boardu.

Po obědě následovalo společné focení, po kterém jsme se rozloučili a zamířili domů. Někteří z nás se rozhodli v Žilině ještě chvilku pobýt a užít si atmosféru tohoto města.

Z platformy jsme si odvezli nejen spoustu užitečných informací, ale i vytvořili krásné vzpomínky a navázali nová přátelství. Pro nováčky, kteří zažili platformu poprvé, to byla cenná zkušenost a motivace do budoucna. Za to vše jménem ISC VUT Brno a celé české delegace děkujeme ESN UNIZA, která tuto úžasnou akci zorganizovala.

 

Valentína Hrtoňová

ISC VUT Brno